X Factor Finalen 2015 bliver et brag

For 8. år i træk, har tusindvis af danskere i alle aldre over 15 tilmeldt sig det populære talentprogram på DR1, X Factor. Nu er feltet af håbefulde talenter skåret ned til blot 3 i form af 15-årige Emilie Esther, den sammensatte trio Ivarsson, Bang & Neumann samt færingen Jógvan.

Finalen finder endnu engang sted i Danmarks største superarena, Boxen i den midtjyske by Herning hvor et femcifret publikum valfarter til for at se de tre finalister optræde på X Factor-scenen for sidste gang inden dette års vinder bliver fundet.

Der har i dette års udgave været en ophedet debat mellem de tre dommere, Thomas Blachmann, Lina Rafn og Remee, så lysten til at vinde de tre i mellem har med alt sandsynlighed heller aldrig været større.

Foruden de tre finalister, så gæster kunstnere som Julias Moon, Stine Bramsen og verdenskendte OMI også scenen i løbet af aftenen, så der er god grund til at tune ind på DR1 i aften kl. 20 når den 8. udgave af X Factor rundes af live fra Herning.

 

Se billederne fra den røde løber lige HER

Se også

The Nicole Scherzinger Show forklædt som Pussycat Dolls

00'er-gruppen Pussycat Dolls var sin tids Spice Girls med female empowerment-hits, men bag det kapitalist-feministiske ydre gemmer sig en grum hemmelighed. Onsdag aften spillede de i et halvfyldt Royal Arena i første forsøg på en Reunion-tour.

Crowe Boys skulle have flettet næbbet og spillet noget musik

Crowe Boys kan direkte oversættes til kragedrengene. Og krager...
Christopher Madsen
Christopher Madsen
Har været en del af Poplish siden begyndelsen i 2012.

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her