Mund De Carlo – Bedste rapper der aldrig har været i top 3

Et år efter hans seneste album Frit Fald, er Struglerz-rapperen Mund De Carlo klar til at give os endnu et album. Denne gang med titlen Ordene Først som indeholder ni nye numre og kører videre i samme stil fra første udgivelse.

Det er stadig lyrisk ekvilibrisme og til tider et hæsblæsende tempo, der sammen med Carlos Demsitz sublime flow danner rammer om en gennemført, velproduceret og vellavet plade som meget vel kan gå hen og give ham hans gennembrud hos et bredere publikum end tidligere.

Det hele starter ren acapella, på ForOrd hvor der bliver leveret en præsentation af albummet og en forsmag på hvilken rimsmed af Guds nåde, der den næste halve time vil ramme lytterens øregange med Hip-Hop fra Danmarks bedste rapper, der aldrig har været i top 3 på hitlisterne.

Kort tid efter Flyver han som en sommerfugl videre og giver et eksempel på hvordan den tidligere battlerapper kan rime på stort set hver eneste ord i den danske ordbog i et tempo hvor selv Mund De Carlo skal holde på sin egen beanie for ikke at tabe den i farten.

Der er kun to featurings på at finde på Ordene Først og den ene af dem er nok det tætteste man kommer på en levende legende i denne form for dansk Hip-Hop. Selveste Per Vers ligger nemlig vejen forbi RegnOrdm, hvor eleven for alvor bider skeer med læren og giver ham kamp til stregen. De leverer begge deres andel til, at det uden tvivl er et af de bedste tracks på pladen.

Og det siger ikke så lidt på en plade hvor samtlige numre, hvis navnet havde været Pede B, L.O.C. eller lignende, med stor sandsynlighed havde fyldt top 25 over nye danske Hip-Hop numre. Men Mund De Carlo er til dels stadig en upcomming artist for den brede danske befolkning, men dette kan meget vel være sidste gang vi kalder ham dette. For med Ordene Først har han ikke blot banket på døren hos danskere med hang til Hip-Hop og rapmusik, men derimod sparket døren ind og givet dem enhver tænkelig grund til at invitere ham indenfor i deres musikalske bevidsthed og elske hans hurtige flow og legen med det danske sprog.

Mund De Carlo

Se også

Sidste koncert på dansk jord var ikke Mews bedste – og hvad så?

Mew startede helt tilbage i folkeskolen fejrede lørdag aften 30 års jubilæum foran mere end 10.000 af deres nærmeste venner og fremmede. Det blev en aften med timevis af hits fra hele bagkataloget, dog ikke en uden fejltrin. Men hvor tungt vægter fejltrin, når det gælder en koncert, som er ligeså meget en hyldest af tre årtier som et af danmarks mest unikke bands, som det er en underholdende lørdag aften?

Festivalens varme hjerte og sande hovednavn: Lukas Graham

Lørdag aften på Jelling Musikfestival blev afslutningen på årets...

Malte tog Lis’ plads – og stjal Jellings hjerte

Lis Sørensen måtte melde afbud – og dagen før...

Eve tændte festen – Nelly slukkede den. Hovednavne skuffede

Jelling Musikfestival havde sat hårdt ind med amerikanske superstjerner...
spot_img
Christopher Madsen
Christopher Madsen
Har været en del af Poplish siden begyndelsen i 2012.

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her

Med Ordene Først har Mund De Carlo ikke blot banket på døren hos danskere med træng til Hip-Hop og rap musik, men derimod sparket døren ind og givet dem enhver tænkelig grund til at invitere denne rimsmed af Guds nåde indenfor i deres musikalske bevidsthed og elske hans hurtige flow og legen med det danske sprog.Mund De Carlo - Bedste rapper der aldrig har været i top 3