Modpol – De fik én chance og den har de taget

En ny dansk popduo har den 19. januar 2015 set dagens lys. Under kunstnernavnet Modpol, har de to unge københavnske herrer, Jakob Mihoubi og Rudi Daouk udsendt deres første single, der bærer titlen Blændet. Et nummer der er blevet skabt i samarbejde med producerteamet Pitchshifters, der tidligere har arbejdet sammen med bl.a. Medina.

De to barndomsvenner, som mødte hinanden i 5. klasse, har de seneste par år af deres 21 år lange liv, jagtet drømmen om en musikkarriere med næb og klør. Det udmundede i, at de rutinerede og succesfulde producere så potentialet og talentet i Modpol og besluttede sig for at give dem en chance. En chance som de med Blændet i den grad har grebet.

“Hun er farlig, så udydigt
Ka’ springe hvert et sekund”

Pitchshifters har fået online slots produceret en rigtig lækker instrumental del, som gør nummeret til et uptempo popnummer, hvor Modpols to sangtalenters vokaler kan skinne igennem og hvor fokusset er rettet mod dem.

Blændet er en rigtig god debut fra de to københavnske barndomsvenner og det bliver med sikkerhed ikke det sidste vi hører fra dem efter denne første single. Man er derimod blot spændt på at høre hvad det næste udspil bliver for en størrelse.

2580645_20150116091350_2129287408

Se også

Peggy Gou er alt det Northside mangler

Jeg havde egentligt tænkt at 23:45 torsdag aften på...

Masterclass i Eskelunden med Empire of the Sun

Hvornår giver man egentligt seks stjerner, kan man give fuld plade til en festivalkoncert, og betyder topkarakteren ikke, at det nærmest ikke kan blive bedre?

Ashnikko var obskur, grænseoverskridende og lige som hun skulle være

Northside beskriver hende selv som et feministisk festfyrværkeri, og jeg kan kun give dem ret. 

APHACA leverede forventelig folkefest – resten var overladt til fantasien

Hvis du er stor fed APHACA fan, så har du med al sandsynlighed haft en kæmpe koncert, og så er den her anmeldelse ikke for dig.
Christopher Madsen
Christopher Madsen
Har været en del af Poplish siden begyndelsen i 2012.

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her

En ny dansk popduo har den 19. januar 2015 set dagens lys. Under kunstnernavnet Modpol, har de to unge københavnske herrer, Jakob Mihoubi og Rudi Daouk udsendt deres første single, der bærer titlen Blændet. Et nummer der er blevet skabt i samarbejde med producerteamet...Modpol - De fik én chance og den har de taget