Daughter – Svøbt ind i melankoliens bløde toner

Jeg skal til min første koncert med det melankolske indie-rock band Daughter, og nervøsiteten har ramt mig. Efter at have læst anmeldelser fra tidligere Daughter koncerter på dansk jord, så frygter jeg, at denne aften i Vega skal blive en monoton omgang sortseer-emo-indie, der ville efterlade mig helt nede i kulkælderen. Heldigvis skal det vise sig, at jeg intet har at frygte. For selvom den sky og forsigtige forsanger Elena lever op til alle beskrivelserne, som den forsagte og indadvendte frontfigur, der nærmest ikke kan at sige hej til sit publikum uden at fnise nervøst efterfølgende, så er musikken alt andet end tilbageholdende og usikker.

Som små perler på en snor

Den første halvdel af koncerten består nærmest udelukkende af støjrockede skæringer spillet af et selvsikkert band, der får slået kraftigt fast, at Daughter kan slå fra sig med en kraftfuld og intens inferno af lyd. Og det er dejligt befriende, og nervøsiteten forlader mig straks. Elenas stemme kan dog ikke helt følge med i det støjende lydunivers. Det er som om, hun lige skal ryste nervøsiteten af sig og finde selvtilliden i de stille numre, til at få styrken og modet til at give den fuld gas med vokalen på de kraftfulde numre. For i sidste halvdel af koncerten, er der ingen nervøsitet at spore i hendes smukke vokal.

De larmende, dystre og klagfyldte støjnumre, som bandet leverer knivskarpt fungerer nærmest som snoren, der binder koncerten sammen. De stille numre er de fine og sarte perler, der forvandler snoren til et smukt smykke. Og publikum er tydeligt betaget af Daughters melankolske skønhed. Opmærksomheden i Vega er intenst rettet mod scenen for at lytte til Elenas skønne sørgmodighed, og som hun står der på scenen badet i primært blåt, lilla og hvidt lys, mens hun synger sin dybe melankoli ud i messende mantraer, så får hun gjort publikum fuldstændig betaget og fortryllet. Vi føler Elenas Weltschmerz uden at synke ned i mismod. I stedet opstår der en kollektiv forståelse af, at det er i orden at føle på denne måde, og at man ikke er alene i sin melankoli.

Et begejstret publikum

Én af aftenens absolutte højdepunkter kommer under Doing the right thing; Her smelter lyd og vokal perfekt sammen, og da musikken til sidst stopper, og Elena synger videre alene, kan man næsten mærke en sitren i publikums hænder for at få lov til at klappe. Men velopdragne som aftenens koncertpublikum er, så holder alle vejret og applausen tilbage, indtil sangen er helt slut, og et kollektivt Vega kan bryde ud i ren begejstring og anerkendelse.

“If you are in love you are the lucky ones” synger Elena, da koncerten synger på sidste vers, og i aften føler jeg mig som én af de heldige, fordi jeg er forelsket i Daughter og deres smukke mørke melankoli.

Se hele Martin Kleisbergs galleri HER

Daughter, Store Vega, Vega
Foto: Martin Kleisberg

Se også

Sidste koncert på dansk jord var ikke Mews bedste – og hvad så?

Mew startede helt tilbage i folkeskolen fejrede lørdag aften 30 års jubilæum foran mere end 10.000 af deres nærmeste venner og fremmede. Det blev en aften med timevis af hits fra hele bagkataloget, dog ikke en uden fejltrin. Men hvor tungt vægter fejltrin, når det gælder en koncert, som er ligeså meget en hyldest af tre årtier som et af danmarks mest unikke bands, som det er en underholdende lørdag aften?

Festivalens varme hjerte og sande hovednavn: Lukas Graham

Lørdag aften på Jelling Musikfestival blev afslutningen på årets...

Malte tog Lis’ plads – og stjal Jellings hjerte

Lis Sørensen måtte melde afbud – og dagen før...

Eve tændte festen – Nelly slukkede den. Hovednavne skuffede

Jelling Musikfestival havde sat hårdt ind med amerikanske superstjerner...
spot_img

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her

“If you are in love you are the lucky ones” synger Elena, da koncerten synger på sidste vers, og i aften føler jeg mig som én af de heldige, fordi jeg er forelsket i Daughter og deres smukke mørke melankoli.Daughter - Svøbt ind i melankoliens bløde toner