PSY sætter endnu en rekord

 
Man der i 2012 gav os mega hittet som man enten hadede eller elskede “Gangnam Style“. Det nummer var det første nogensinde til, at opnå de magiske 1 milliard views på Youtube.

Men i mandags udkom “efterkommeren” som bærer titlen “Gentleman“, og den har allerede sat en opsigtsvækkende rekord. Allerde her 3 dage efter frigivelsen af videoen, har den nemlig nået 100 millioner views. Og det er det hurtigste nogensinde. I skrivende stund har casino online den næsten 115 millioner views.

Om det er den nye “Gangnam Style” som den japanske PSY har fået strikket sammen, det må tiden vise, men han er i hvert fald godt på vej til endnu en gang, at give hele verdenen en sætning og sige igen og igen “I”m a motherf**king Gentleman“.

 

Se også

David Gray vækkede minderne, men ikke helt magien

Da jeg fandt ud af, at den walisiske singer-songwriter...

Heilung fik os til at glemme tid og sted

Fredag aften i Aarhus Congress Center gik Heilung på...

Infernalsk festaften i Vega

Med et nyt album og 27 års historiske hits i bagagen indtog ikoniske Infernal scenen i Store Vega lørdag aften til deres store Two Nights Only juleshow.

Fra sjæl til storm: Saveus’ magiske aften på Train

Den første af tre koncerter med Saveus på Train...

HUGORM ville det hele, men kunne kun det halve i Royal Arena

Fredag aften var Royal Arena næsten fyldt til bristepunktet,...
spot_img
Christopher Madsen
Christopher Madsen
Har været en del af Poplish siden begyndelsen i 2012.