Sean Paul – Pølsedanskerens jamaicanske eventyr

Publikummerne stod klar til lidt jamaicansk kultur ved aftensmadstid i Tusindsårsskoven, men gode, gamle Sjån Da Pårl var for eksotisk til pølsedanskernes stive hofter.

Den 44-årige Sean Paul fra Kingston rappede sig ind i vores hjerter for 15 år siden, da han udkom med “Get Busy” og var featuring på Beyoncés “Baby Boy”. Siden har Sean Paul været en gæsteoptrædensmaskine på tunes i en skala, hvor kun Pitbull ellers kan være med.

Alligevel var det svært for de fremmødte og Kingstongenseren at finde hinanden. Sean Paul havde fra start problemer med sin monitor, hvilket gjorde vokalen svag under hans vers. Samtidig havde publikum svært ved at tyde og genkende de sange, der bragede ud fra højtalerne på Blå Scene. Således sang ingen Beyoncés føromtalte omkvæd til “Baby Boy”, som Paul og band havde håbet.

Derfra smed Sean Paul trøjen, monitoren og valgte at gå med hitmaskinen. Flere af de nyere og gamle hits, hvor Sean Paul har vers eller omkvæd, blev fyret af i et lille miks, som fik publikum på mærkerne. Her var bl.a. et freestyle af Ed Sheerans “Shape Of You” og Sias “Cheap Thrills”.

Udover de føromtalte store radiohits har Sean Paul leveret vokal til flere numre de senere år, hvor han som ville kunne levere bedre på scenen som solokunstner, f.eks. Major Lazers “Come On To Me”, som han lagde showet ud med. Også numre som “Crick Neck” og “One Wine” havde givet em bedre koncertoplevelse, men mindre numserystningsengagement fra pigerne på græsset. Derfor var det også en positiv overraskelse, da Sean Paul hev Chi Ching Ching på scenen for at performe “Crick Neck” Desværre var den anden jamaicanske sanger proppet med singback.

Fra en Sean Paul-fans synspunkt er det helt sikkert dødsygt at så få reelle numre fra kunstneren selv får plads til setlisten, men i situationen var det helt klart den bedste løsning for en tydeligt frustreret kunstner, der ikke kunne arbejde med lyd og publikum. Og alle vil gerne synge med på “Rockabye”.

Festen blev for alvor først lun og fandt rette temperatur, da “Trompets” og “Temperature” lukkede og slukkede noget, der kunne være blevet en lun og liderlig fest i solen.

Umiddelbart virker denne type koncert til at kunne fungere bedre på Roskilde i stil med Major Lazers famøse nattekoncert i 2014. Hvor det hele er meget mere frit og alle regler kastes overbord. Hvor der ikke er nogle forventninger til det store kunststykke, men bare en idiotfest. Vi synes at have set det her før.

Sean Paul, Tinderbox, Blue Stage, TB17
Foto: Lasse Lagoni

I det mindste fik Lasse nogle fede skud af koncerten. Se dem HER.

Se også

Sidste koncert på dansk jord var ikke Mews bedste – og hvad så?

Mew startede helt tilbage i folkeskolen fejrede lørdag aften 30 års jubilæum foran mere end 10.000 af deres nærmeste venner og fremmede. Det blev en aften med timevis af hits fra hele bagkataloget, dog ikke en uden fejltrin. Men hvor tungt vægter fejltrin, når det gælder en koncert, som er ligeså meget en hyldest af tre årtier som et af danmarks mest unikke bands, som det er en underholdende lørdag aften?

Festivalens varme hjerte og sande hovednavn: Lukas Graham

Lørdag aften på Jelling Musikfestival blev afslutningen på årets...

Malte tog Lis’ plads – og stjal Jellings hjerte

Lis Sørensen måtte melde afbud – og dagen før...

Eve tændte festen – Nelly slukkede den. Hovednavne skuffede

Jelling Musikfestival havde sat hårdt ind med amerikanske superstjerner...
spot_img
Emmy Musse Mortensen
Emmy Musse Mortensen
Anmelder med hang til tunge beats og intens stemning under liveperformances. Har garanteret dårligere smag end dig.

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her