Roskildes fedeste fester – Finurlig filurfest

For tyvende år i træk kunne unge damer (og mænd) nyde godt af at blive sprøjtet i munden med 200 liter retrodrik af en flok midaldrende, uintelligente mænd fra ‘This Is Not The Mensa Camp’ i forbindelse med Filurfest.

Grundet ændringen i Roskildes program, hvor musikken starter en dag tidligere, var jubilæet for første gang rykket til tirsdag klokken 18 i stedet for onsdag, som det hidtil har været tradition siden 1995.

65 liter vodka, 65 liter hindbærbrus, 65 liter appelsinjuice og fem liter gin blev blandet og delt ud gennem ukrudtssprøjter til de mange hundrede fremmødte, tørstige festivalgængere.

Se også

Robert Plant og Saving Grace inviterede til magisk boomerbal i ungdomsklubben

Den Keltiske Løve kunne have reciteret opskriften på hårdkogte...

Zeal & Ardor afholdt diabolsk vækkelsesmøde på Train

Schweiziske Zeal & Ardor er mere end et heavy...

David Gray vækkede minderne, men ikke helt magien

Da jeg fandt ud af, at den walisiske singer-songwriter...

Heilung fik os til at glemme tid og sted

Fredag aften i Aarhus Congress Center gik Heilung på...

Infernalsk festaften i Vega

Med et nyt album og 27 års historiske hits i bagagen indtog ikoniske Infernal scenen i Store Vega lørdag aften til deres store Two Nights Only juleshow.
spot_img
Emmy Musse Mortensen
Emmy Musse Mortensen
Anmelder med hang til tunge beats og intens stemning under liveperformances. Har garanteret dårligere smag end dig.

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her