Da RAYE indtog Tinderbox i 2024 foran en halvtom plæne, afsluttede jeg anmeldelsen med ordene: “Hun bliver stor på et tidspunkt.” Tirsdag aften i Royal Arena stod det klart, at dét tidspunkt er nu.
Præcis tre år tidligere, den 3. februar 2023, udgav hun debutalbummet My 21st Century Blues, og koncerten bar både på tilbageblik og blik fremad.
Klokken 20.32 gled den uudgivne “I Will Overcome” ud som en langsomt opbyggende ouverture, før et rødt scenetæppe åbnede sig, og RAYE trådte frem. Med “WHERE IS MY HUSBAND!” forvandlede hun Royal Arena til en jazzklub i overstørrelse.
Et ensemble på 21 musikere foldede sig ud bag hende, og scenografien havde både storhedsvanvid og elegance. Det var dramatisk, kuldegysfremkaldende og teatralsk, uden at musikken mistede grebet.
Sammen med den bluesfarvede “The Thrill Is Gone” etablerede hun en æstetik, der balancerede mellem det intime og det monumentale.
I de øjeblikke trådte hun ind i en britisk soul-arv, der uvægerligt leder tankerne mod Amy Winehouse. Ikke fordi de lyder ens, men fordi de deler den sjældne evne til at få stor smerte til at føles intim.

Vokal kontrol og musikalsk overskud
Med overbevisende vokalakrobatik fremstod RAYE som et studie i kontrol. Den nye “Skin & Bones” var funky og forførende, og selv uden at kende teksten tog publikum imod den med åbne arme og brede smil.
“Beware the South London Lover Boy” sendte god stemning gennem rækkerne, mens “Five Star Hotels” forvandlede arenaen til ét stort bad, hvor klangen blev en aktiv del af oplevelsen.
Det var dog ikke alle valg under tirsdagens koncert, der ramte lige rent. “Suzanne” lagde sig som en tidlig opbremsning i koncertens puls, og selv om “Flip a Switch / Decline” havde kant, føltes den en smule malplaceret.
Til gengæld var iscenesættelsen under Kaye Ballards ikoniske 1954-hit “Fly Me to the Moon” et af aftenens mest vellykkede øjeblikke. Små røde lamper på små caféborde og et falsk tjener. Det lignede et sted, man øjeblikkeligt fik lyst til at besøge, selv om det kun fandtes for en stund.

Når stilheden taler (for meget)
Koncertens emotionelle tyngdepunkt indtraf med “Ice Cream Man.” En sang om traumer og seksuelt overgreb, leveret med millimeterpræcision, som sugede al ilt ud af rummet. Den stående applaus bagefter føltes ikke blot fortjent, men nødvendig.
“I Know You’re Hurting” fortsatte i samme følelsesregister. Knælende på scenegulvet sang hun med en sårbarhed, der aldrig blev for meget, og stemmen ramte præcis dér, hvor det følelsesmæssige snit skulle lægges.
RAYE taler meget. Også for meget. Det er både charmerende og personligt, men andre gange (og oftest) trækker det tempoet ud og opløser den spænding, hun ellers bygger så dygtigt op. Havde koncerten holdt sig tættere på halvanden time, snakken været minimeret, og lidt mere drama tilføjet, kunne den have ramt noget nær det perfekte.

RAYE hører ikke til i nutiden
Mod slutningen skiftede koncerten gear. Bogstaverne på skærmen ændrede RAYE til RAVE, og arenaen antog for en stund karakter af natklub. Ikke alle opbygninger blev fuldt forløst, men da “Prada” ramte, eksploderede rummet i den eufori, man havde ventet på.

Ekstranummeret “Escapism.” samlede trådene i et dramatisk klimaks, hvor publikum sang med, og følelserne sad uden på tøjet. Her stod hun som en kunstner i fuld kontrol over sit eget narrativ.
Tre år efter debutalbummet og to år efter den tomme plads stod hun tirsdag aften foran et propfyldt Royal Arena, hvor det var tydeligt, at hun allerede havde indtaget rampelyset.
Men netop derfor føles det stadig, som om det største endnu ligger foran hende.
Royal Arena viste, at RAYE ikke bare hører til i nutiden.
Hun former det, der kommer efter.
Vil du se flere billeder fra koncerten, kan du klikke HER!





