Joss Stone – You had me, you lost me

Titlen på den engelske singer-songwriters store hit fra 2003 er den perfekte beskrivelse af oplevelsen med hende på scenen i Amager Bio mandag aften.

I ly for regnen stod mange, mange mennesker klemt ind i den lille venue, vi på lorteøen kalder Amager Bio. Lidt soul til sjælen ville gøre godt ovenpå det konstante gråvejr, som sommeren har budt os de seneste uger.

Joss Stones stemme er nemlig som en enlig solstråle i gråvejret. Klar og kraftfuld er den og giver håb for lysere, varmere tider. Og den ville mange gerne høre, kunne man se på den store menneskemængde i det lille, varme lokale. Her skulle man ikke frygte at fryse. Nærmere tværtimod.

Desværre for det, som skulle være en aften med sød soul til sjælen og Stones’ stemme som den røde tråd, så blev aftenens set fedtet godt ind i den 29-åriges sangerindes flip med reggae. En genre, som man slet ikke skal kimse af, men desværre fungerer det ikke her. Joss Stones album fra sidste år, Water For Your Soul, er proppet med reggaevibes, og der er intet galt med at eksperimentere som kunstner. Men den hvide piges fortolkning af rastamandens musik er ikke noget for mig.

Måske er det genresnobberi, især når der ikke er en finger at sætte på Stone og entourages performance. Jeg kedede mig bare og blev ikke blæst bagover af de store ballader, jeg havde håbet på. Den britiske soulmama burde holde sig til, hvad hun kender og kan.

Aftenens set var også en rodet affære. Joss Stone har fortalt, at hun vælger set kort tid før koncertstart for at mærke publikum af, men hun havde vist ikke kunne mærke min tilstedeværelse i Amager Bio, for jeg savnede i den grad mere af den 00’er-fornemmelse, som det giver mig at høre Joss Stone derhjemme.

Joss Stone, Amager Bio
Foto: Martin Kleisberg

Se hele Martin Kleisbergs galleri fra koncerten HER

Se også

Imagine Dragons var storslåede, rørende og forudsigelige på Refshaleøen

Det var en fødselsdagsfest med imponerende visuelle virkemidler, stærke hits og et medlevende publikum, men også en koncert, der på smukkeste vis demonstrerede, at Imagine Dragons i 2025 lyder bedst, når man ikke hører for meget efter.

Olivia Rodrigo leverede en god koncert, som ingen gad høre

Olivia Rodrigo har det hele på papiret: et bagkatalog...

Artigeardit tog æren for givet

Kære Artigeardit, Jeg havde egentligt glædeligt undet dig seks stjerner,...

Doechii demonstrerede dominerende dødssensfarlig dominans

“Class dismissed” Sådan lød det afskedskoldt og triumferende, da Doechii...

Onsdag lynede det – torsdag tordnede D1MA

D1MA starter koncerten med hvad jeg bedst kan beskrive...
spot_img
Emmy Musse Mortensen
Emmy Musse Mortensen
Anmelder med hang til tunge beats og intens stemning under liveperformances. Har garanteret dårligere smag end dig.

1 KOMMENTAR

  1. Uenig, vi vidste jo godt at der kan sættes spørgsmål ved hendes reggaebestræbelser. Bortset fra det synger og ser ud som engel. Typisk britisk selvironi En meget fin aften som jeg vil give mindst 4 ud af 5 stjerner

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her

Hun kan sagtens synge, så hårene rejser sig. Men jeg havde forventet flere kuldegys og mindre snak om fri hash fra den britiske sangfugl. Det hedder vel forventningsafstemning, og den fejlede fuldstændig denne gang.Joss Stone - You had me, you lost me